Z jakimi problemami borykają się pacjenci po udarze mózgu? W jaki sposób można ułatwić codzienną opiekę bliskim pacjentów neurologicznych? Odpowiedzi na te istotne pytania stara się znaleźć Michał Figurski w swoim pierwszym od czasu przebytego udaru programie radiowym. Ta szczególna audycja powstała w ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.
Celem drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” jest edukowanie na temat roli specjalistycznego żywienia w chorobach neurologicznych. Ambasadorem kampanii został Michał Figurski - dziennikarz, który przeszedł udaru mózgu i borykał się ze związanymi z chorobą problemami z odżywianiem. Głównym impulsem do zaangażowania się w kampanię była chęć dzielenia się z innymi chorymi moimi doświadczeniami. Od momentu kiedy media zaczęły mówić o moich problemach zdrowotnych, każdego dnia docierają do mnie pytania od innych chorych osób. Ludzie proszą o porady, szukają motywacji do walki z chorobą. Choć staram się im wszystkim odpowiedzieć, to nie zawsze jest to możliwe, a udział w akcji daje mi szansę dotarcia do szerokiej grupy osób. Choroba jest częścią mojego życia i nie zmienię tego. Wiem, jak bardzo wpływa ona na kondycję psychiczną i codzienność. Jeżeli więc moja historia może uchronić innych przed problemami, jakich ja sam doświadczyłem albo pokazać rozwiązania, o których nie mieli pojęcia, takich jak np. żywienie medyczne, to zdecydowanie warto spróbować – tłumaczy Michał Figurski.
Figurski wzywa posiłki
Jedno z istotnych działań kampanii stanowi stworzona na jej potrzeby audycja radiowa „Figurski wzywa posiłki”, której gospodarzem jest M. Figurski. W programie dziennikarz porusza najważniejsze kwestie związane z tematyką udarów mózgu, kładąc nacisk na rolę odpowiedniego żywienia w procesie rekonwalescencji. Statystyki dotyczące zachorowalności i niedożywienia są bezlitosne – w Polsce odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu rocznie[i], a zgodnie z danym europejskimi u nawet 62% pacjentów diagnozuje się niedożywienie[ii]. Z własnego doświadczenia wiem, jak istotną rolę w walce z chorobą pełni odpowiednie odżywianie. Po udarze sam miałem problem z niedożywieniem – byłem osłabiony i wyczerpany, czego konsekwencją była utrata sił do walki z chorobą. To opóźniło moją rehabilitację i doprowadziło do powikłań, a w tej chorobie przecież liczy się czas. Niestety wiedza na temat żywienia medycznego wciąż jest stosunkowo nieduża. Pacjenci często dowiadują się o nim od innych chorych albo z Internetu. W moim przypadku to najbliżsi znaleźli informacje na ten temat i dostarczyli mi preparaty odżywcze, tj. Nutridrinki. Odpowiednie odżywienie organizmu pomogło mi odzyskać siły i rozpocząć rehabilitację – mówi Michał Figurski.
Na audycję radiową składają się 4 odcinki, w których dziennikarz rozmawia z wyjątkowymi gośćmi – ekspertami z dziedziny neurologii, żywienia medycznego, pielęgniarstwa oraz żoną pacjenta po udarze mózgu. Wybór rozmówców nie jest przypadkowy. Celem audycji, oprócz edukacji na temat choroby oraz roli odpowiedniego żywienia medycznego w zmaganiach z nią, jest także wsparcie pacjentów i dodanie im sił w walce o powrót do zdrowia. Audycja, ze względu na swój istotny społecznie wydźwięk, jest skierowana do wszystkich, nie tylko do pacjentów oraz ich opiekunów, ale również środowiska medycznego i całego społeczeństwa.
Audycja „Figurski wzywa posiłki” jest mi bardzo bliska – sam jestem pacjentem neurologicznym, a choroba to istotny element mojego życia, który diametralnie je odmienił. Chciałem zrealizować ją w moim stylu - mówić o tym poważnym problemie w mniej formalny sposób, z lekką dozą poczucia humoru. Uważam, że oprócz odpowiedniej terapii i rehabilitacji, w rekonwalescencji po udarze mózgu ważne jest również zadbanie o pozytywne nastawienie i uśmiech, co dobrze wpływa nie tylko na samego pacjenta, ale także jego opiekuna. To pomaga aktywizować chorych i mobilizować ich do działania – dodaje ambasador kampanii.
Premiera pierwszego odcinka już niebawem na kanale YouTube Nutricia Medyczna Polska.
Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą neurologiczną
Działania realizowane w ramach kampanii mają na celu podnoszenie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnej części leczenia pacjentów z chorobami neurologicznymi ze skupieniem na tematyce udaru mózgu. W dalszych działaniach prowadzonych w ramach kampanii poruszone zostaną tematy żywienia osób z chorobą Alzheimera oraz chorobą Parkinsona.
Kampanię wsparło wiele towarzystw naukowych i organizacji pacjenckich: Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN), Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), Sekcja Chorób Naczyniowych Mózgu PTN, Sekcja Neurorehabilitacji PTN, Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Fundacja Udaru Mózgu oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona.
Na potrzeby inicjatywy powstała także strona www.posilkiwchorobie.pl, na której pacjenci oraz ich opiekunowie znajdą informacje na temat specjalistycznego żywienia w chorobie.
[i] Grabowska-Fudala B. Zapadalność, śmiertelność i umieralność z powodu udarów mózgu – aktualne tendencje i prognozy na przyszłość. Przegląd Epidemiologiczny 2010; 64: 439 – 442.
[ii] Mosselman MJ et al. Malnutrition and Risk of Malnutrition in Patients With Stroke: Prevalence During Hospital Stay. Journal of Neuroscience Nursing. 2013 Aug;45(4):194-204.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/figurski-wzywa-posilki-michal-figurski-ambasadorem-kampanii-edukacyjnej